Provbo - 23-25 mars, 2017 (sista anmälan 15 mars). Extra insatt! Boka Nu

Att vara internatelev

flickor-elevhem
Anledningarna till att man väljer att bo på en internatskola är många. En del elever har föräldrar som bor utomlands, och söker därför en stabil skolgång med svenska traditioner. Andra elever är studiemotiverade och vill helt enkelt ha en kvalitativ utbildning med studiero, glädje och gemenskap. Många elever har sina familjer på olika orter i Sverige. Det finns också några elever som inte har någon koppling alls till Sverige. Vår internationella plattform och mångkulturella prägel är en stor tillgång. Våra elever får inte bara en ökad förståelse för andra kulturer, utan det blir också helt naturligt att respektera varandras olikheter.

På varje elevhem bor cirka 25-30 elever i åldern 14 till 20 år. Förutom egna aktiviteter på varje elevhem, umgås internateleverna ofta i samband med gemensamma aktiviteter. Allt från middagar under veckorna, till idrottstävlingar eller spontana filmkvällar under helgerna. Vissa helger är det obligatoriskt att vara på skolan (sk stannhelger) och då är det inte ovanligt att hela elevhemmet umgås och gör saker tillsammans.

Det bästa med att gå på internat är att man får lära sig att ta hand om sig själv och det finns alltid kompisar i närheten. Dessutom finns det alltid en lärare till hands om man skulle behöva lite extra hjälp”. William, elev.

Testa livet som internatelev

Skoldagarna börjar med gemensam frukost på respektive elevhem. Sen följer alla sina egna skoldagar och äter vanlig skollunch i matsalen. På kvällen samlas hela elevhemmet och äter gemensam middag. Maten som serveras är vällagad och näringsriktig. Därefter läser alla läxor samtidigt, vilket på SSHL kallas för läxis! Vissa elever pluggar tillsammans i gemensamma studierum, andra föredrar att läsa på egen hand. Vissa dagar erbjuds lärarledd läxhjälp för den som önskar. Efter läxis tar fritiden vid och det finns massor av roliga aktiviteter att välja på! Se fritiden.

På varje elevhem finns hemföräldrar, en ”academic tutor” och ett ekonomibiträde. Deras roll är att vara en närvarande, aktiv och omtänksam vuxen i ungdomarnas liv. Majoriteten av eleverna bor tre år på internatet, men vissa elever studerar upp till sex år på SSHL innan de tar studenten.

Under året anordnas även en del aktiviteter och middagar där även föräldrar och närstående är välkomna. Det är också alltid väldigt uppskattat av elever och hemföräldrar att få spontana besök av föräldrar och släktingar som har vägarna förbi.

Internatet har 7 elevhem; 3 pojkhem, tre flickhem samt 1 grundskolehem med både pojkar och flickor.
 Första åren delar man ofta rum med en annan elev i samma ålder. Under de sista åren på gymnasiet erbjuds eget rum i mån av plats.

Elevhem Telefon Mobil Mail
Berga 08-592 571 46 073-274 8754 berga@sshl.se
Haga 08-592-571 49 073-274 8756 haga@sshl.se
Herrgården 08-592 571 50 070-1040029 herrgarden@sshl.se
Midgården 08-592 571 52 073-274 8759 midgarden@sshl.se
Sandvreten 08-592 571 53 073-274 8760 sandvreten@sshl.se
Skoga 08-592 571 54 073-2748762 skoga@sshlse
Tallåsen/Backa 08-592 571 55 073-274 8755 tallasen@sshl.se
Hemförälder

Yvonne Ardby

Hemförälder
yvonne.ardby@sshl.se
Hempedagog / Lärare

Dr Daniel Gustafsson

Hempedagog / Lärare
daniel.gustafsson@sshl.se

Daniel har nyligen doktorerat i Filosofi vid The University of York, England. Han har även en magisterexamen i Konst- och Litteraturfilosofi (York) och en kandidatexamen i Engelsk och Amerikansk Litteratur (UEA, Norwich). Innan han kom till SSHL jobbade Daniel i fyra år på Bootham School, en privat internationell internatskola i York.

Hemförälder

Marie Hedlund

Hemförälder
marie.hedlund@sshl.se
Hemförälder

Lena Engström

Hemförälder
lena.engstrom@sshl.se
ekonomibiträde internat

Pirkko-Liisa Rahkonen

ekonomibiträde internat
Hemförälder

Eva Järn

Hemförälder
eva.jarn@sshl.se
ekonomibiträde

Evgenia Karsaklova

ekonomibiträde
Hemförälder

Inger From Bengtson

Hemförälder
inger.from.bengtson@sshl.se
Hemförälder

Tom Nicolson

Hemförälder
tom.nicolson@sshl.se
Hemförälder

Leif Folkesson

Hemförälder
leif.folkesson@sshl.se
Hemförälder

Johanna Flink

Hemförälder
johanna.flink@sshl.se
ekonomibiträde internat

Marzena Maguda

ekonomibiträde internat
Hemförälder

Bo Mattsson

Hemförälder
bo.mattsson@sshl.se
Hemförälder

Jessica Söderman

Hemförälder
jessica.soderman@sshl.se
Hempedagog

Antonio Fuentes

Hempedagog
antonio.fuentes@sshl.se
Hemförälder

Anna-Maria Nilsson

Hemförälder
Hempedagog

Joakim Minerbi

Hempedagog
Hemförälder

Ola Olsson

Hemförälder
ola.olsson@sshl.se
ekonomibiträde internat

Lena Pettersson

ekonomibiträde internat
Hemförälder

Nina Plöen

Hemförälder
nina.ploen@sshl.se
Hemförälder

Elisabeth Rosenström

Hemförälder
elisabeth.rosenstrom@sshl.se
Ekonomibiträde Internat

Inger Syversen

Ekonomibiträde Internat
Hemförälder

Ann Thyren Granström

Hemförälder
ann.thyrengranstrom@sshl.se
ekonomibiträde internat

Elzbieta Wasilewska

ekonomibiträde internat
Hemförälder

Pelle Wiklander

Hemförälder
pelle.wiklander@sshl.se